Statystyki

  • Odwiedziło nas: 176237
  • Do końca roku: 284 dni
  • Do wakacji: 95 dni

W co się bawić? – propozycje na długie dni w domu

Odrysowywanie cieni- zabawa motoryczna dla dzieci.

   Czy to słońce, czy światło z lampki każdy punkt świetlny sprawia, że nasze ukochane zabawki rzucają cień. A gdyby tak z odrysowanych cieni naszych ulubionych zabawek stworzyć wspólnie z dzieckiem rysunek? 

Zabawa symetryczna

   Pozbierajcie w domu ulubione przedmioty i zabawki, ale takie, które mają swoje identyczne odpowiedniki. Na środku kartki lub stołu wyznaczamy za pomocą taśmy lub sznurka granicę, a teraz możemy zaczynać zabawę.

Zabawa,, Zimno, ciepło, gorąco”.

   Zimno, ciepło, gorąco - chyba znana wszystkim, a może nieco zapomniana zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten, kto schował "skarb“ daje wskazówki stopniując słowa - zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten, kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.

Zabawa w teatr

   Zamieńcie się rolami: maluchy niech będą rodzicami, a wy ich dziećmi. Uwaga: w tej zabawie możecie zobaczyć, jak odbierają was dzieci. Tym bardziej warto podjąć wyzwanie. Możecie również wcielić się w postaci z ulubionych bajek, stworzyć własną bajeczkę. Warto pamiętać, aby dać dziecku przewodzić w zabawie. Słuchać jego pomysłów i zachęcać do inicjowania nowych scenariuszy i pomysłów.

Gra matematyczna:

Przybory: kostka do gry, kredki, dla każdego uczestnika kartka w kratkę.

   Na kartce zaznaczamy kwadrat, którego okienka będą kolorowane (np. 10 na 10, jak do gry w statki). Gracze po kolei rzucają kostką i kolorują tyle okienek, ile wskazała kostka. Wygrywa gracz, który pierwszy zakoloruje swój kwadrat.

Tworzymy własną, rodzinną baśń

   Gromadzimy różnorodne przedmioty z otoczenia (wg inwencji, „co się nawinie” pod rękę). Siadamy wygodnie i zaczynamy… Pierwszy uczestnik losuje przedmiot (lub wybiera) i układa pierwsze zdanie baśni, np. Losujemy klucz – „To klucz do skrzyni, który zgubiła wróżka.” …. Kolejna osoba losuje następny przedmiot i kontynuuje opowieść.

Rodzinne rysowanie

   Siadamy w rodzinnym kole. Każdy członek rodziny ma kartkę i kredkę. Rozpoczynamy rysowanie… Na ustalony sygnał (Mama miauknie lub tata zawoła „hop”) natychmiast przerywamy rysowanie i przekazujemy kartkę osobie z lewej strony. Rysowanie kontynuujemy na kartce którą otrzymaliśmy… Dużo śmiechu gwarantowane!

 

Miłego, wspólnego spędzania czasu z dziećmi życzą Państwu…

Grażyna Morylowska, Bożena Wieleba, Małgorzata Kosiak