Statystyki

  • Odwiedziło nas: 176237
  • Do końca roku: 284 dni
  • Do wakacji: 95 dni

Jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci?

„By przedszkolak nie był chory,

je marchewki, kalafiory,

pije mleko, biega kłusem,

a wieczorem śpi jak suseł.”[1]

 

Kształtowanie u  dzieci  prawidłowych nawyków żywieniowych zaczyna się już w chwili wprowadzania w diecie dziecka pierwszych pokarmów- jest to czwarty, piąty miesiąc życia. Jest to także najlepszy czas na uczenie malucha  prawidłowych nawyków żywieniowych. Trzeci, czwarty miesiąc charakteryzują się w życiu  dziecka największą chęcią do poznawania nowych smaków. Pomiędzy szóstym a dziesiątym miesiącem życia dziecko wykazuje  gotowość do poznawania nowych struktur (różnorodność podawanych dziecku produktów żywieniowych). W tym okresie zwiększa się u dziecka jego umiejętność gryzienia. Wprowadzenie zdrowych  i dostosowanych pod względem konsystencji pokarmów sprzyja prawidłowemu rozwojowi malucha, oraz  rzutuje na to, co będzie jadł na dalszym etapie swojego życia.



[1] Źródło Internet

Okres przedszkolny to  dość trudny czas, w którym u dzieci pojawia się skłonność  do neofobii, tj. braku zainteresowania nowymi produktami i niechęcia  do ich próbowania i spożywania. Jeżeli w tych   pierwszych okresach  życia rodzic nie wykorzysta odpowiednio czasu, w którym dziecko wykazuje chęć poznawania nowych smaków  to przez kolejne lata wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych może okazać się trudne. Nie oznacza to jednak, że nie da się już nic zrobić ani tym bardziej, że upowszechnianie zdrowego żywienia nie jest konieczne. Wręcz przeciwnie. Nauczanie w zakresie zdrowego żywienia jest procesem, który polega na systematycznym przekazywaniu cennych informacji. Wprowadzanie edukacji zdrowotnej od najmłodszych lat może przynieść najlepsze skutki w przyszłości. Istotnym elementem zdrowych nawyków żywieniowych jest dobór odpowiednich  produktów spożywczych, oraz  przyzwyczajenie dzieci  do regularnego spożywania posiłków. Wiek przedszkolny jest bardzo dobrym okresem w życiu dziecka, by uczyć dzieci  regularności jedzenia. Dzieci w przedszkolu jedzą 4 posiłki o regularnych porach.

Nauka zasad zdrowego  żywienia  u dziecka odbywa się  na dwóch płaszczyznach: dom rodzinny i  przedszkole. Jednak największe znaczenie w kształtowaniu zachowań żywieniowych u dziecka  mają rodzice i rodzina. Bezpośrednio – poprzez  podawanie dziecku określonych dań, oraz  pośrednio –poprzez kształtowanie postawy wobec jedzenia. To rodzina stanowi pierwsze  ogniwo  kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych; w  przedszkolu nauczycielowi będzie znacznie trudniej przekonać dziecko do próbowania nowych produktów, jedzenia owoców, warzyw, kasz, makaronów pełnoziarnistych, picia wody itp. .  Obserwując  zachowania rodziców dziecko je  naśladuje. Jeżeli rodzic nie lubi warzyw i nie podaje  ich do obiadu, to nie powinien się dziwić, że jego pociecha zachowuje się w ten sam sposób. Wspólne spożywanie posiłków w rodzinie jest również ważnym czynnikiem składowym do wprowadzania zasad zdrowego żywienia . Dzieci jadające obiady z całą rodziną spożywają  więcej warzyw, owoców, błonnika i mikroelementów, a mniej żywności przetworzonej i  słodzonych napojów. Przekazywanie prawidłowych nawyków żywieniowych odbywa  się poprzez  pomoc  dziecku w przygotowywaniu posiłków.  Najmłodsze dzieci mogą wykonywać proste czynności w kuchni: mieszanie, dodawanie, ścieranie miękkich produktów na tarce itp. Pokazanie dziecku,  że jedzenie, jego przygotowywanie stanowi  dobrą zabawą, to kolejny  krok w ich edukacji żywieniowej. Czas kwarantanny, wspólnego przebywania stanowi doskonały moment, aby zachęcić dziecko do wspólnego przygotowywania posiłków oraz próbowania  i smakowania nowych potraw, odkrywania nowych smaków.

 

Opracowała: Ewa Lach-samodzielny referent ds. żywienia w ZP1

 

Źródła:

1. Zwyczaje żywieniowe dzieci w wieku przedszkolnym, E. Kolarzyk, A. Janik, J. Kwiatkowski, Zakład Higieny i Ekologii, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum; www.phie.pl


2. Zasady Prawidłowego Żywienia. IŻŻ, Warszawa 2009. http://www.izz.waw.pl/

 

3.  https://dietetycy.org.pl/wp-content/uploads/2019/05/dietetycy-issue-2.png