Statystyki

  • Odwiedziło nas: 176237
  • Do końca roku: 284 dni
  • Do wakacji: 95 dni

Maj miesiącem książki

         Maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu, w tym miesiącu obchodzony jest również "Tydzień  Bibliotek” – ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. 8 maja to Dzień Bibliotekarza. Organizowanie takich akcji wpływa na podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

          „Kto czyta książki – żyje podwójnie” (Umberto Eco). Myśl słynnego pisarza zalicza się do najbardziej znanych cytatów dotyczących książek. Zachęcać ludzi do czytania trzeba już od najmłodszych lat – w im młodszym wieku człowiek zacznie czytać, tym większe są szanse, że będzie czytać do późnej starości. Po dzieła literackie powinniśmy bowiem sięgać stale i w każdym wieku – przekonują o tym zalety czytania książek.

          Książka dla dzieci - to pierwsze spotkanie z literaturą, nieograniczonym światem z którego czerpiemy przez całe życie. W wieku przedszkolnym kształtują się nawyki dziecka, w tym również czytelnicze; warto więc wykorzystać ów moment, tym bardziej, że czytając dzieciom, poszerzamy ich wiedzę o człowieku, o świecie, dostarczamy naszym pociechom całego bogactwa przeżyć. Kontakt z książką wzbogaca słownictwo dziecka, jego wyobraźnię; książki rozszerzają świat jego uczuć i myśli.

          Warto poświecić czas na czytanie dziecku bo, jak powiedział Jan Brzechwa: „Przez odpowiednią literaturę kształtuje się smak przyszłego czytelnika, a właśnie chęć korzystania z książek jest miarą powodzenia w nauce i w życiu dorosłym”.  Nie zapominajmy więc o literaturze.

          Codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika, tym bardziej, że przyjemność czytania i miłość do książek musi powstać właśnie w dzieciństwie; mądre i odnoszące sukcesy w szkole dzieci to często te, które mają codzienny kontakt z literaturą. Wspólne lektury przynoszą zadziwiające efekty. Dzieci coraz dłużej potrafią się skoncentrować, wzbogacają swój świat, przeżycia, wrażenia, rozwijają wyobraźnię, pojawiają się pierwsze próby czytania i zabawy słowami. Czytanie uspokaja, wycisza i relaksuje, zawsze wiąże się z przyjemnością i miłymi wrażeniami.

Głośne czytanie dzieciom jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości:

• Lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy. Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie.

• Czytanie chroni dzieci przed uzależnieniem od telewizji i komputerów.

• Czytanie jest dobrą alternatywą dla fałszywych wartości masowej kultury.

                             Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie, codziennie!

                                                     

                                                                                         Opracowały: A. Sapko, A. Bubicz