Kampania edukacyjna CPCD na stałe wpisała się w życie naszego Przedszkola. Każdego roku hasło przewodnie akcji czytelniczej prowadzonej w naszej placówce jest inne, w tym roku brzmiało: "Bajki i baśnie świata” – dlaczego bajki i baśnie? Dlatego, że w poszukiwaniu dobrej książki dla dziecka sprawdza się odwołanie do klasyki, to dobra literatura, zawierająca przekaz, który rozwija wszechstronnie, kulturowo, ale też osobowościowo. Znawca baśni, a jednocześnie wybitny psychoanalityk, Bettelheim, uważa, że czytanie albo opowiadanie dziecku baśni to świetny sposób na wspomaganie jego rozwoju, kształtowanie tożsamości, integracji psychicznej, czyli po prostu budowanie dojrzałej osobowości.
Najbardziej znane zbiory bajek i baśni napisali bracia Jacob i Wilhelm Grimm, Charles Perrault i Hans Christian Andersen to właśnie ich dzieła były czytane naszym przedszkolakom. A czytali je: pani Katarzyna Franczak – mama Jasia z gr. IV "Bajka o Czerwonym Kapturku’’, pracownik MPBP (oddział nr 4) - pani Katarzyna Ciołek, "Dziewczynka z zapałkami”, pani Urszula Zarosińska - nasza pani kucharka "Kot wbutach” , pani Katarzyna Leoniak – mama Nadii z grupy VII. Pani Katarzyna zaprezentowała baśń australijską pt. "Wojownik Nunderree”
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji czytelniczej.
Podsumowując akcję, w maju nauczycielki naszego przedszkola czytały bajki i baśnie wybrane przez dzieci, a były to: "Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, "Brzydkie kaczątko”, "Czerwony Kapturek”, "Paluszek”, "Kot w butach”
Po wysłuchaniu utworów, przedszkolaki przelały swoje wrażenia na papier, co zaowocowało pięknymi pracami…….
Trwa XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”, po raz pierwszy zorganizowany w przestrzeni wirtualnej.
Każdy dzień jest poświęcony innemu zwierzęciu. Są opowieści zarówno o naszych ukochanych domowych pupilach, jak i o dzikich gatunkach: wilkach, żubrach i niedźwiedziach.
Zapraszamy do śledzenia
strony internetowej: calapolskaczytadzieciom.pl/xix-otcd
opracowały: Agnieszka Sapko, Anna Bubicz
źródło: Dobryniewska.K "Dlaczego warto czytać dzieciom baśnie?”dziecisąważne.pl