Statystyki

  • Odwiedziło nas: 176242
  • Do końca roku: 284 dni
  • Do wakacji: 95 dni

Jesienne wieczory z dzieckiem

O wartości wspólnego czytania

Czytanie dzieciom jest trendy!

Nadchodzi zima… Jakie płaszczyki będą modne w tym sezonie? Jakie kolory będą na topie? Co założymy na głowę by wyglądać „trendy”? Moda, to coś na jeden sezon. Na chwilę. Czy czytanie dzieciom to też moda? Jeśli tak, to nieprzemijająca. Ponadczasowa.

Czytając dziecku wiersze, baśnie, opowiadania dajemy mu to, co najcenniejsze. Dajemy siebie. Swój czas, wyłączną uwagę, pełne zaangażowanie, nasz entuzjazm dla czytania, miłość. Dlatego dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Tego rodzaju świadomość buduje jego poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie. Czytanie pozwala na bliski kontakt emocjonalny dziecka z rodzicem - i jest to wartość nie do przecenienia w dzisiejszym świecie, w którym tak mało mamy czasu dla dzieci.

Znaczenia czytania nie sposób przecenić. Daje dziecku także fundament, na którym zbuduje swoją karierę szkolną, gdyż czytanie dziecku w ogromnej mierze rozwija je intelektualnie.

Podstawą dobrego funkcjonowania w otoczeniu jest opanowanie języka - dziecko słuchając najpierw wzbogaca swój zasób języka biernego - rozumie słowa.  Potem zaczyna ich używać - poszerza się zasób języka czynnego. Poznaje reguły gramatyczne obowiązujące w ojczystym języku. Wypowiada się poprawnie - prawidłowo odmienia słowa przez przypadki, używa prawidłowych końcówek rodzajowych ( czasem dziewczynki mówią „zjadłem”, „zrobiłem”), prawidłowo stosuje czasowniki. Wzrasta zasób używanych przymiotników - dziecko potrafi opisać przedmioty, zjawiska, emocje. Podczas słuchania, procesu, w który zaangażowany jest słuch, dziecko wyobraża sobie to co słyszy - rozwija w ten sposób wyobraźnię, uruchamia operacje myślowe potrzebne do dalszej nauki (również matematyki!) : analizę i syntezę, wnioskowanie, porównywanie. Wzrasta koncentracja, dziecko coraz dłużej skupia uwagę, rozwija pamięć.

Czytanie kształtuje wrażliwość moralną dziecka. W baśniach dobro zawsze jest nagrodzone a zło ukarane. Dzięki książkom dziecko zaczyna poznawać i budować swój system wartości. Utożsamia się z bohaterami, naśladuje ich w zabawach.

Czytanie dziecku dla przyjemności, dla samej radości bycia razem, wspólnej podróży w świat wyobraźni i przeżywania perypetii książkowych bohaterów daje rodzicom niezwykłą szansę rozwijania dziecięcej wrażliwości, współczucia, serdeczności czy otwartości. Codzienne głośne czytanie kształtuje więź między rodzicem a dzieckiem, ta zaś jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych malucha, warunkiem, by mógł wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka.

Czytajmy dzieciom! Codziennie przynajmniej przez 20 minut - to krócej niż trwa jeden odcinek serialu!

 

 

Pamiętaj, że codzienne czytanie dziecku:

  • Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka
  • Rozwija język, pamięć i wyobraźnię
  • Uczy myślenia, poprawia koncentrację
  • Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka
  • Poszerza wiedzę ogólną
  • Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole
  • Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu
  • Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów
  • Chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury
  • Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie

 

Małgorzata Kosiak