Statystyki

  • Odwiedziło nas: 176242
  • Do końca roku: 284 dni
  • Do wakacji: 95 dni

Zagrożenia w Internecie

Internet jest nieocenionym narzędziem komunikacji, edukacji i rozrywki. Umożliwia wszechstronną komunikację i ułatwia kontakty niwelując ograniczenia przestrzenne i zapewniając porozumiewanie się w czasie rzeczywistym. Ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań. Niestety Internet to nie tylko same korzyści. Z korzystaniem z Internetu wiążą się także rozmaite zagrożenia.

 Do najważniejszych należą:

1. Rozpowszechnianie nielegalnych treści:

- pornograficznych,

- ofert sprzedaży pirackiego oprogramowania komputerowego oraz nagrań audio i video,

- ofert sprzedaży przedmiotów pochodzących z kradzieży lub przemytu,

- propagujących używanie narkotyków oraz wskazujące, gdzie można się w nie zaopatrzyć.

2. Nielegalne uzyskiwanie danych:

- wyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. haseł lub szczegółów karty kredytowej) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne,

- przekierowywanie nawet po wpisaniu prawidłowego adresu strony www, na fałszywą (choć mogącą wyglądać tak samo) stronę www. Ma to na celu przejęcie wpisywanych przez użytkownika do zaufanych witryn haseł, numerów kart kredytowych i innych poufnych danych.

3. Włamania sieciowe i zainfekowanie komputera programem wirusowym – otwieranie każdej przychodzącej poczty wraz z załącznikami, korzystanie z sieci P2P, używanie nośników danych tj., pendrive, dyskietka itp. - grozi ściągnięciem szkodliwego oprogramowania na komputer.

4. Uzależnienie od Internetu - Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że komputer może uzależnić w taki sam sposób jak alkohol, praca czy narkotyki. Niepokojące symptomy sygnalizujące uzależnienie od Internetu, na które powinni zwrócić uwagę rodzice dzieci korzystających z komputera i Internetu:

-  dziecko wpada w ciągi komputerowe siedzi po kilka godzin bez przerwy, nie może się oderwać,

-  jest rozdrażnione, gdy nie może skorzystać z komputera,

-  zaniedbuje inne ulubione zajęcia na rzecz komputera,

-  jest zaangażowane w świat wirtualny przynosi szkody w realnym, np. nie odrabia lekcji, zaniedbuje przyjaciół,

-  ucieka przed rzeczywistymi problemami w świat wirtualny,

-  używa komputera by poprawić sobie nastrój.

6. Spam - niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne.

7. Kontakt z nieznajomymi- wszelkiego rodzaju komunikatory, czaty umożliwiają na szybkie poznawanie wielu ludzi, niekoniecznie uczciwych.

8. Cyberprzemoc,  prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie i inne.

 

Oto kilka zasad bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci:

 

-  Ustal z dzieckiem zasady korzystania z Internetu (strony, aplikacje, gry) wskazane przez rodziców. Z czasem warto brać pod uwagę propozycje nowych treści spośród wskazywanych przez dzieci, każdorazowo je weryfikując.

-  Ustal ramy czasowe, w których dziecko może korzystać z Sieci. Zaleca się, by dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie korzystały z urządzeń ekranowych dłużej niż dwie godziny dziennie. Dobrym pomysłem jest ustalenie dnia lub dni, np. weekendu, bez Internetu.

- Udostępniaj dziecku jedynie pozytywne i bezpieczne treści. Nie pozwól, by dziecko grało w grę, która ma na nie zły wpływ, można to zrobić, blokując dostęp do gry. Dzieciom w wieku przedszkolnym należy towarzyszyć podczas korzystania z sieci. Jeśli dzieci są starsze, warto jako rodzic mieć możliwość wglądu w ekran komputera czy urządzenia mobilnego, z którego korzystają. Przy okazji warto zainteresować się aktywnościami dziecka online i nawiązać na ten temat rozmowę.

-  Rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w sieci. Uczul dziecko, by nie podawało w Internecie imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu itp. Powinno też chronić swój adres email i nie podawać go bez powodu w formularzach na stronach WWW oraz obcym osobom.

-  nie otwieranie korespondencji pochodzącej z nieznanego źródła oraz wstrzemięźliwe nawiązywanie nowych kontaktów.

-  zachowanie ostrożności przy pobieraniu programów z Internetu bądź korzystaniu z przenośnej pamięci. - -

- Skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu

- Nie wyręczaj się komputerem w opiece nad dzieckiem, w Internecie dziecko ma dostęp do wszelkich bulwersujących treści.

- Najmłodsze dzieci nie powinny samodzielnie korzystać z wyszukiwarek, portali społecznościowych i innych serwisów dających nieograniczony dostęp do treści (zdjęć, filmów, tekstów). Ewentualne kontakty online powinny być ograniczone do znajomych osób i odbywać się pod kontrolą rodziców i z uwzględnieniem ograniczeń wiekowych narzucanych przez serwisy. Warto takie sytuacje wykorzystać do edukacji dziecka w zakresie skutecznego i bezpiecznego poszukiwania treści, poprzedzić rozmową na temat zagrożeń związanych z kontaktami z nieznajomymi.

- Dzieci nie powinny publikować samodzielnie w sieci treści, szczególnie prywatnych informacji, filmów, zdjęć. Taki zakaz powinien być połączony ze zwróceniem dziecku uwagi na zagrożenia związane z publikacją wizerunku i prywatnych informacji.

- Należy umówić się z dzieckiem, ze za każdym razem kiedy trafi na nieodpowiednie treści lub cokolwiek innego je w sieci zaniepokoi, natychmiast nas o tym poinformuje. Kiedy dziecko zgłasza kontakt z nieodpowiednimi treściami, warto rozpoznać, co się wydarzyło, pochwalić je za poinformowanie o takim zdarzeniu. Jeżeli dziecko jest zaniepokojone, trzeba wytłumaczyć mu sytuację, zastanowić się, jak zmniejszyć prawdopodobieństwo podobnych sytuacji w przyszłości.

- Jeśli zauważysz szczególnie niebezpieczne strony lub inne jakieś niepokojące zdarzenia w Internecie, zgłoś to organizacjom zajmującym się ich zwalczaniem. Zwróć dziecku uwagę, że Internet nie jest anonimowy. Pamiętaj też, że dziecko może być nie tylko ofiarą ale również sprawcą cyberprzestępstwa (np. udostępniając innym piracką muzykę lub programy).

- Zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej

                                                                                                                                                             Opracowała Ewa Strzęciwilk

 

Źródła:

http://www.eioba.pl/a74373/bezpiecze_stwo_komputer_w_kilka_zasad

http://www.cyberbaba.pl/content/view/664/169/

http://siecioholizm.eu/mid.php?sel=w_pulapce_internetu

http://www.dzieckowsieci.pl/

http://literka.pl/article/show/id/37837