Statystyki

  • Odwiedziło nas: 176242
  • Do końca roku: 284 dni
  • Do wakacji: 95 dni

Wspólne czytanie

Zapraszamy do kolejnego artykułu

„Nasze czytanie”

W tym roku szkolnym jednym z priorytetów wskazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. W naszym przedszkolu rozwijaniem zamiłowania do książek zajmujemy się od wielu lat prowadząc różnorodne działania.

„Witajcie w naszej bajce” - Jak Państwo doskonale wiecie patronem naszym jest Jan Brzechwa, autor najbardziej znanych wierszy dla dzieci. Kto z nas nie zna „Kaczki Dziwaczki”, „Na straganie” czy Kwoki, która traktowała wszystkich z wysoka? Kto nie oglądał „Akademii Pana Kleksa” i nie śpiewał piosenek pochodzących z tego filmu? Chyba nie ma takich osób! Od chwili nadania imienia Jana Brzechwy obchodzimy, co roku Imieniny Przedszkola - imprezę, która przyjmuje różne formy, ale zawsze rozpoczyna się piosenką „Witajcie w naszej bajce”. Organizujemy również konkursy dla dzieci ze świdnickich przedszkoli - plastyczny („Bohaterowie wierszy Jana Brzechwy”) oraz recytatorski („Witajcie w naszej bajce”), które cieszą się od lat zainteresowaniem i licznym udziałem najmłodszych. Wiersze pana Brzechwy towarzyszą dzieciom, na co dzień. Nauczycielki we wszystkich grupach wykorzystują je w celu zapoznawania dzieci z różnymi postawami. Wiersze w humorystyczny sposób ośmieszają wady ludzkie, są pochwałą pozytywnych postaw.

„Cała Polska Czyta Dzieciom” - w ramach ogólnopolskiej kampanii prowadzonej już od 15 lat, a w naszym przedszkolu od lat dziesięciu, prowadzimy systematyczne spotkania, podczas których dzieciom czytają zaproszeni do przedszkola goście. Ponadto realizując cele kampanii na rzecz rozwijania zainteresowania książką prowadzimy codzienne czytanie dzieciom wartościowych pozycji literatury dziecięcej. Do tego też namawiamy Rodziców  - czytajmy przynajmniej 20 minut dziennie.

„Nasza Biblioteka” - jedną z form upowszechniania czytelnictwa w naszym przedszkolu jest prowadzenie filialnego punku Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej. Punkt ten funkcjonuje już od wielu lat. Dzięki jego istnieniu, dzieci mogą na miejscu, w przedszkolu, wypożyczać książki. Jest to ułatwieniem dla rodziców, którzy nie muszą organizować wypraw do siedziby Biblioteki. Co nie znaczy, że do tego nie zachęcamy. Wybór książek w naszym punkcie nie jest tak bogaty. Doświadczenie nasze pokazuje, że wiele dzieci nie miałoby okazji korzystać ze zbiorów biblioteki miejskiej, gdyby nie było punktu w przedszkolu. Korzystanie z naszych zbiorów jest bardzo proste - rodzic musi jedynie wypełnić „zobowiązanie” do przestrzegania regulaminu biblioteki. Zapraszamy wszystkich nowych czytelników. Pani Małgosia czeka!

Wiemy, że dzieci do słuchania baśni, wierszy i opowiadań zachęcać nie trzeba, ale jak zachęcić rodziców by dzieciom czytali? Jak namówić ich do sięgania po książkę dla dorosłych?

Małgorzata Kosiak